alószínűleg mindent elkövetesz az otthoni bútoraid gondozása érdekében. Törölgetsz minden foltot, igyekszel megelőzni a ütéseket és horpadásokat, vigyázol rájuk és talán még általános karbantartást is végez (csiszolás, festés stb.).
De míg mindez jó, vannak más tényezők is, amelyek miatt a bútoraid nem tartanak olyan sokáig, mint szeretnéd. Amikor jó pénzt költesz rendes bútorokra, elvárnád, hogy egy darabig kibírják. Három év? Öt év? Tizenöt év? A szüleimnek már 20 éve vannak bőr kanapéik, és még mindig sok élet van bennük!
Sajnos ezt nem lehet elmondani minden bútorról, és előfordulhat, hogy hamarabb kell cserélned a dolgokat, mint vártad. Mint én, valószínűleg azt várnád, hogy az élettartam kicsit hosszabb legyen, és nem szeretnél megválni a tárgyaktól.
Tehát mi befolyásolja a bútorok élettartamát? Együttműködtem Jo Alexanderrel, hogy válaszokat adjunk neked mind a beltéri, mind az kültéri bútorokra. A megfelelő karbantartástól a megfelelő anyagok kiválasztásáig hét tényezőt azonosítottunk, amelyek segíthetnek abban, hogy bútoraid újnak és frissnek tűnjenek évekig.
Anyagok minősége
Az egyik legnagyobb hatással bútoraid hosszú élettartamára az anyag, konkrétan az anyag típusa és minősége.
A magas minőségű anyagok tartósabbak és ellenállóbbak a kopás és sérülés ellen, mint a olcsók, így hosszú távú befektetésnek számítanak.
Bútorok vásárlásakor keresd az olyan keményfákból készült darabokat, mint a teak vagy tölgy, valamint magas minőségű bőrt vagy hosszan tartó kárpitozási anyagokat.
Lehet, hogy elkerülnéd a “gyors bútort”. Ez egy olyan kifejezés, amely az olcsó bútorokra vonatkozik, amelyeket tömegesen és olcsón árulnak az aktuális trendeknek megfelelve (elnézést IKEA, imádom a Billy könyvespolcot, de nem jó a környezetnek). Az ilyen bútorok általában forgácslapból vagy más alacsony minőségű anyagokból készülnek, mint például műanyag, és ezek hajlamosabbak a repedésre és törésre.
Fontos még a bútorokban használt hardver minősége is. Keresd azokat a darabokat, amelyek masszív, jól elkészített kötéseket, zsanérokat és fogantyúkat tartalmaznak, amelyek nem kopnak el könnyen.
A magas minőségű anyagokból és hardverből készült bútorok későbbi használatát és karbantartását nemcsak könnyebbé teszik, hanem növelik az élettartamát is. Ha nem vagy biztos abban, hogy mit válassz, ajánljuk a teakbútorokat, mivel ezeket általában a legtartósabb, legtovább tartó anyagok közé sorolják beltéri és kültéri használatra. További információkat itt találhatsz.
Ha nem vagy biztos benne, hogy megengedheted-e magadnak újonnan ilyen típusú bútorokat, akkor vásárold meg használtan. Az évek során sok masszív fa bútort vásároltunk, amelyek valóban időt állóak, és nem viszik el az egész bankszámlánkat, emellett még környezetbarátabb is így cselekedni.
Hőmérséklet és páratartalom
Egy másik fontos tényező, amelyre az emberek gyakran elfelejtenek gondolni, az a környezet, amelyben a bútorok elhelyezkednek.
A hőmérséklet és páratartalom ingadozásai meg tudják görbíteni és repeszteni a fát, kiszáríthatják és repeszthetik a bőrt, és elhalványíthatják és gyengíthetik a kárpitozási anyagokat. Ezért fontos a megfelelő anyagtípus kiválasztása, legyen szó beltéri vagy kültéri bútorokról. Például a rattanbútor egy természetes, környezetbarát anyag, amely ellenáll a foltoknak; azonban érzékenyebb az időjárási elemekre, mint a szél, eső, napfény, szennyeződés és törmelék más anyagokhoz képest, mint például műanyag, fém vagy fa.
Mindig jó ötlet a kültéri bútorokat közvetlen napfénytől távol tartani. Ha ez nem lehetséges, akkor kerti ernyővel árnyékot teremthetsz a fakulás és elszíneződés elkerülése érdekében, vagy egyszerűen takard le, ha nincs használatban.
Beltéri bútorok esetében ablakkezeléseket, például rolókat vagy függönyöket használj, hogy kizárd a nap sugarait a nap legmelegebb részében. Emellett tartsd a bútorokat távol a fűtő- és hűtőnyílásoktól, mivel ez hőmérsékleti ingadozásokhoz vezethet, és befolyásolhatja a fa és a kárpitozási anyagok nedvességtartalmát.
Környezeti tényezők
A kültéri bútorok esetében a különböző időjárási elemektől való védelem elengedhetetlen az élettartamuk meghosszabbítása érdekében, különösen a kezeletlen fa vagy más anyagok esetében, mert az eső, nap és szélnek való kitettség idővel rothadást, rozsdát, fakulást és gyengülést okozhat. Ezért fontos, hogy fontolóra vedd a minőségi borítókba történő befektetést vagy azokat a tárolást beltéri helyeken rossz időjárás esetén.
Ezenkívül gondoskodj a kültéri bútoraid rendszeres tisztításáról és karbantartásáról. Ezt teheted enyhe tisztítószerekkel és vízzel, valamint egy védő bevonattal történő kezeléssel, hogy megelőzd a rothadást és a pusztulást.
Időszakos ellenőrzések és javítások
Végül, időről időre szükség van a rendszeres vizsgálatokra és javításokra is, hogy bútoraid mindig a legjobb állapotban legyenek. Így korán észlelheted a károsodás és a normális kopás jeleit. Amikor vizsgálod a bútorokat, ellenőrizd a laza kötéseket vagy a repedéseket a fában, és kezeld ezeket a problémákat azonnal, hogy megelőzd további kárt a bútoraidban.
Ha a károsodás súlyos, érdemes a szakmai javításokba befektetni, például törött lábak javításába vagy kárpitozás helyreállításába. Bár ez látszólag plusz költség lehet, hosszú távon pénzt takaríthat meg, mivel meghosszabbíthatja a bútoraid élettartamát és elkerülheti a cserére való szükségét.